FirstFarms A/S har d.d. afholdt ordinær generalforsamling, der forløb som følger:
8. Forslag fra bestyrelsen:
8.a. Generalforsamlingen godkendte selskabets nye vederlagspolitik.
8.b.1 Generalforsamlingen gav bestyrelsen bemyndigelse til at udstede warrants og foretage den dertilhørende kapitalforhøjelse.
8.b.2 Generalforsamlingen gav bestyrelsen bemyndigelse til at forhøje selskabets aktiekapital.
8.c Generalforsamlingen gav bestyrelsen bemyndigelse til, i perioden frem til næste ordinære generalforsamling, at lade selskabet erhverve egne aktier.
8.d Generalforsamlingen gav dirigenten bemyndigelse til med substitutionsret at anmelde det vedtagne samt at foretage de ændringer i det vedtagne, som Erhvervsstyrelsen eller andre myndigheder måtte kræve eller henstille foretaget som betingelse for registrering eller godkendelse.
På et bestyrelsesmøde afholdt umiddelbart efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig med Henrik Hougaard som formand og Asbjørn Børsting som næstformand.
Med venlig hilsen
FirstFarms A/S
For yderligere information:
Se venligst vores hjemmeside www.firstfarms.dk eller kontakt adm. direktør Anders H. Nørgaard på telefon +45 75 86 87 87.
Om FirstFarms:
FirstFarms er et dansk børsnoteret selskab. Vi driver FirstFarms med ansvar for de omkringliggende samfund, og vi leverer højeste kvalitet, som primært afsættes lokalt. Vi handler på nye muligheder, der skaber værdi for vores investorer og for omverdenen. Vi arbejder hver dag på at skabe en mere bæredygtig virksomhed.
Vedhæftet fil